Agave mi yoksa Akçaağaç mı?

Gıdalara eklenen şeker, günümüz diyetlerinde en tartışmalı bileşenlerinden biridir. Obezite, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi birçok ciddi hastalıkla ilişkilendirilmiştir.
Sorunun bir kısmı, çoğu insanın farkında olmadan çok fazla şeker tüketmesidir. Paketli gıdalardan her ne kadar uzak durup insanları evde yapabilecekleri sağlıklı tatlılara yönlendirirken bir yandan beyaz şeker yerine kullanılması önerilen agave gibi çok yüksek fruktoz içeren alternatiflere yönlendiren bir çok makaleler arama motorlarında karşımıza çıkmaya başladı.

Şeker eklemeden gıdaları tatlandırmanın birçok yolu vardır. Bunların çoğunun doğal olduğu öne sürülmektedir. Peki biraz derine daldığımızda gerçekten sağlık mı bir göz atalım.Agave vs. Maple

Agave şurubunun raw versiyonu özellikle pişmemiş çiğ tatlılarda çok kabul gören bir tatlandırıcı.

Diğer karşımıza sık çıkan bir tatlandırıcı Maple – Akçaağaç Şurubu, bir akçaağaç şurubu ürününden bekleyebileceğiniz odunsu akçaağaç lezzetiyle birlikte karamel notalarına sahiptir.

Agave ise alternatif bir tatlandırıcı seçerken tariflerinde büyük bir lezzet farkı istemeyenler için yumuşak bir tada sahiptir. Agave ya açık ya da koyu kehribar rengine sahiptir – daha koyusu balın tadına daha yakındır.

Agave yüzde 90 oranında fruktoz, akçaağaç şurubu ise yüzde 35 civarında. İkisi arasında bir tercih yapmak gerekirse sağlık tarafından bakıldığında akçaağaç kullanmak daha iyi görünüyor.

Akçaağaç üretim processi itibariyle agave gibi raw kabul edilmiyor bu yüzden çiğ tatlılarda kullanıldığında %100 raw olduğundan bahsedilemiyor.
Diğer yandan kajuların kabuğundan ayrılış processini izlediğinizde zaten ısı uygulanmadan açılmasının mümkün olmadığı görüldüğünde bir raw tatlıyı “raw” olarak çağırırken aslında tüketim için toplandıktan sonra minimum işlenme ile masaya ulaştığı son aşamanın dikkate alındığını söyleyebiliriz. Burada en önemli nokta yüksek ısı uygulanmamış olmasıdır.

Glisemik İndeks

Glisemik indeks, yiyecekleri kan şekerinizin ne kadar hızlı yükseldiğine göre tanımlar.

Gerçek Akçaağaç Şurubu glisemik indeksi 54’tür. Akçaağaç şurubu “orta” bir indekse sahip olarak tanımlanır.

Agave Nektarının glisemik indeksi 30’dur ve “düşük” bir indekse sahip olarak tanımlanır – ancak bunun nedeni yüksek fruktoz konsantresidir.

Huffington Post’un bir makalesine göre Agave, piyasadaki herhangi bir ticari tatlandırıcının en yüksek fruktoz içeriğine sahiptir. Evet, doğru, Agave Nektarı masa şekeri ve hatta yüksek fruktozlu mısır şurubunu yener. Agave yüzde 90 oranında fruktoz, akçaağaç şurubu ise yüzde 35 civarında.

Bazı insanlar aktif olarak sadece% 55’lik bir fruktoz içeriğine sahip olan yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçınırken,% 90 fruktozlu bir ürünü bilmeden tüketirken düşük glisemik indeksi nedeniyle Agave almaya devam ediyorlar.

Vitaminler ve Mineraller

Gerçek Akçaağaç Şurubu kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve manganez gibi minerallerle doludur. Bu mineraller, hücre oluşumu, sağlıklı kırmızı kan hücrelerini korumak ve bağışıklık desteği gibi şeyler de dahil olmak üzere vücudunuz için harika işler yapar. Maple Syrup ayrıca niasin, B5, B2, folik asit, B6, biyotin ve A vitamini de dahil olmak üzere enerji metabolizması ve görme gibi şeylerde ısrar eden bir dizi vitamin içerir.

Agave Nektarı eser miktarda K, C ve E vitamini ve kalsiyum içerir. Bununla birlikte, demir, potasyum veya çinko gibi mineraller içermez.

İşleme / Arıtma

Gerçek akçaağaç şurubu oldukça işlenmemiştir. İşlem akışı oldukça basittir – akçaağaç çiftçileri ağaçlardan sapı çıkarır ve tanklarda toplar. Daha sonra, özsu konsantre bir şurup içine kaynatılır, temizlik ve berraklık için filtrelenir ve şişelenir.

Raw olarak etiketlenmiş agave şurupları genelde kazanlarda daha düşük ısıda, raw olmayanlar 50-60 derecede günlerce kaynatılarak edilerek işlenir. Aksi halde yeterince tatlılığa sahip olmadığı için kullanımı imkansız kılar.

Agave şurubu sıklıkla düşük glisemik endeksi ile pazarlanmaktadır Glikoz içeriği düşük olabilir ama agave şurubu fruktoz bakımından oldukça zengindir. Fruktoz en basit haliyle sadece meyvelerden alındığında vücudumuz tarafından işlenebilir.

Kısacası man-made olan ürünlerin sağlığımıza katkısı olduğunu söylemek imkansızdır. Akçaağaç şurubunun agaveye kıyasla daha az yararlı görünmesi sık tüketime yönlendirmemeli, şeker ihtiyacımızı herzaman doğal işlenmemiş en saf haliyle meyvelerden almaya özen göstermeliyiz.You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply