Yabani Otlar Rehberi

Çiriş otu nedir, nasıl yenir?

Çiriş otu (Asphodelus), Asphodelaceae familyasından Asphodelus cinsinin oluşturan bitki türlerinin ortak adıdır Baharda mart ve nisan aylarında yeşil yaprakları topraktan yeni çıkarken dağlardan toplanan çiriş otu sebze olarak satılır ve çok miktarda tüketilir. Çirişli börek, çorba, sulu yemek ve pilav yapılır. Kendine has bir kokusu vardır. C vitamini açısından zengindir. Çiriş otu güçlü bir antioksidandır.

Çiriş bitkisinin yaprakları pırasa yaprağına benzemektedir; ancak pırasaya nazaran oldukça küçüktür ve çoğu yörede ‘‘yabani pırasa, güllük, yeling otu ve sarı zambak’’ olarak adlandırılır. Afrika, Arap ülkeleri, Mısır, Türkiye ve Avrupa’nın bazı kesimlerinde görülen çok yıllık bir bitkidir. Çiriş, ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun, İç Anadolu’nun dağlarında yetişmektedir. Ömrü kısa olan bu bitki vaktinde toplanmalı ve taze taze yenmelidir.

Vegan Çiriş Otu Tarifi

Malzemeler:
1 kg çiriş otu
2 beyaz soğan
4 diş sarımsak
1/4 bardak bezelye granülü
1 çay kaşığı chipotle tozu ya da kırmızı pul biber
1 çay kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağ
1 havuç ve kapya biber ( opsiyonel)

Yapılışı:
1. Büyük bir tencerede az yağla soğan ve sarımsağı yumuşayana kadar pişirin. Ardından yıkayıp küçük küçük kestiğiniz çiriş otlarını tencereye aktarın.
2.Üzerini kapatacak kadar içme suyu ekleyin, bezelye granülü, salça ve küçük küplere kesilmiş havuç ve kapya biberleri ilave edin. Orta ateşte suyunu çekene kadar pişirin.
3. Tuz ve biber ekleyerek servis edin.

No Comments

Leave a Reply