Bilgi Kaynağı

Devedikeni Nedir, Nasıl Kullanılır?

Devedikeni – Silybum marianum – Milk Thistle ayçiçek ailesine yakın çiçekli bir bitkidir. Akdeniz ülkelerine özgü olmakla birlikte İskoçya ve Güney Avrupa ülkelerinde de rastlamanın mümkün olduğu söylenebilir.

Ayrıca Güneydoğu İngiltere kıyılarına yakın bölgelerde , örneğin Kuzey Amerika, İran, Avustralya ve Yeni Zelanda’da, istilacı bir yabani ot olarak kabul edildiği yaygın görülen bir durumdur.


Deve dikeni ne için kullanılır?

Devedikeni karaciğer problemleri için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Bu karaciğer problemleri arasında siroz, sarılık, hepatit ve safra kesesi bozuklukları bulunur.
Ayrıca devedikeni tohumlarında bulunan silimarin maddesi toksin ve mantar zehirlenmeleri, yılan sokması, böcek ısırıklarının tedavisinde yaklaşık yıllardan beri kullanılmaktadır. 

Bu şifalı bitkinin ayrıca yaşlanmayı yavaşlatma ve kansere karşı koruma özelliği olduğundan bahsedilir. Deve dikeninin tohumları kavrulabilir veya çay yapmak için kullanılabilir, yapraklar çiğ olarak veya pişirilerek tüketilebilir.

Günümüzde taze bitkinin satışını bulmak çok kolay olmasa da deve dikeni tohumlarına hızlıca ulaşabiliriz.

Devedikeni çayı nasıl tüketilir?

Devedikeni çayı enerji verir, metabolizmayı hızlandırır ve hafızayı güçlendirir. Bu çayın demlenmesi ve içilmesi aynı kahve demler gibi oldukça kolaydır. Deve dikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çay, düzenli olarak kullanıldığında iştah açtığından bahsedilmektedir.
Günde 2-3 defa aşırıya kaçmamak suretiyle tüketilebilir.

  1. Devedikeni tohumlarını bir kahve değirmenine atın. 600-700ml su için 2 çorba kaşığı idealdir.
  2. İyice toz haline gelene kadar çekin.
  3. Filtre kahve makinesine bir kahve filtresi kağıdı yerleştirin. Tozu filtreye aktarın.
  4. Kahve makinesini çalıştırın. Hafif sarı tonlarda bir çay elde edeceksiniz.

Nereden almalı?

Güvendiğiniz tedarikçi bir baharatçıdan temin edebilirsiniz. Biz hayfene’den aldık. Baharatlarında ışınlama kullanmıyor olmaları en büyük tercih sebebimiz. Online sitelerinden hızlıca sipariş verebilirsiniz.

Devedikeni tadı nasıldır?

Devedikeni tohumları sert olması ve tadının tatsız olması dolayısıyla işlemden geçirmeden yemek kolay değildir.

Önce toz haline getirin, keten tohumu tozuna benzer bir sonuç elde edeceksiniz, ardından ister çayını demleyin ister smoothie, shake, sos, salata ve çorbalarınıza bir kaşık ekleyerek tüketin.

Çayın tadı pek çok şifalı bitki gibi tek başına pek lezzetli değil. Biz tadını pelin otu çayına çok benzettik. Pelin kadar yakıcı bir tat bırakmasa da hem koku hem de aroma olarak çok andırıyor.

Referanslar:

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/silymarin
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21466434/

No Comments

Leave a Reply