Bilgi Kaynağı

GONDINO – İtalyan Vegan Peynir İncelemesi

Italyan Pangea Food firmasının ürettiği Gondino markalı vegan peynirlerle ilk tanışmamız yıllar önce Roma’ya yaptığımız bir gezi sırasında oldu.

Mercado Testaccio Roma’da  ( piramide metro istasyonuna yakın kalıyor )bulunan Vegan Store Box 83’de çok büyük boyutlarda satıştaydı, yarım ya da çeyrek boyutlarda kestirerek satın alma imkanı da sunuluyordu.

Denemek için yarım paket aldığımızı sonra gidip diğer kalan yarıyı da satın aldığımızı hatırlıyorum. Veganlığa geçeli henüz bir iki sene olmuştu o zamanlar. Bu kadar başarılı bir peynir görmek bizi şaşkınlığa uğratmıştı.

Bu arada veganlıktan öncesinde de peynir tüketimiyle pek aramızın olmadığı sadece sert italyan stil denilen peynirleri ve parmesanı tükettiğimizi söylemek isterim.

Çevremizde hep hali hazırda vegan olmayı düşünen ama peynirsiz yapamam ki şeklinde söylemlerde bulunan arkadaşlara hep Gondino’yu önermişizdir.

Biraz geç kalınmış bir yazı olsa da deneyimlerimizi derleyerek başkalarına faydası olması dileğiyle paylaşmak istedik.

Testaccio Mercado’da bulunan Vegan Store küçük, biraz salaş, vegan aktivist bir kadın tarafından işletiliyor.

Karabiberli, sade, aromatik baharatlı, acı biberli trüf mantarlı gibi bir çok seçeneği bulunuyor. Markanın yumuşak peynirine hiç rastlamadık. Sevdiğimiz hard italian stil peynirler ürettiği için beklentimizi tamamen karşılıyor.

Örnek içerik bilgisi:

su, patates nişastası *, hindistancevizi yağı *, nohut unu *% 11, besin mayası, deniz tuzu, doğal aromalar. * organik tarımdan
Alerjenler: soya, fındık, kereviz ve susam izleri içerebilir.

100 g başına besin değerleri: Kcal 251 / Kj 1047, 20.2g karbonhidratlar 0.6g protein 4.3g yağ 17g doymuş 14.7g tuz 2.25g lif 2.3g

Instagram sayfaları biraz karışık olsa da diğer çeşitlere buradan göz atabilirsiniz.

Gondino peynirleri bir süre sonra İsveç’te de görmeye başladık. Ancak yerel halkın ithal ürün tüketimine çok ilgi duymayışı sebebiyle talep oldukça düşük. Sayılı yerlerde satılıyor ve son kullanma tarihi çok yakın ya da geçmiş olabiliyor.
Fiyat olarak da isveç’te bulunan yerel vegan peynir markalarının baya üstünde kalıyor.

İsveç’te her ne kadar vegan ürün yelpazesi geniş olsa da, her ürünü her markette bulmak mümkün değil. Vegan dostu olan bazı özel şubeleri var. Stockholm’de bulunan Hagsätra Ica mağazası da buna bir örnek. Marketin yarısından fazlası vegan ürünlere ayrılmış durumda.

Diğer Ica mağazalarında bulunmayan Gondino hagsätra’da satılıyor. Satın alırken SKT geldiğini farkediyoruz, market personeline bildirdiğimizde duruma üzüldüğümüze ve ürülerin bozulmuş olup olmama ihtimalini sorduğumuzda aramızda bir sohbet geçiyor.
Ürünleri bize 5kr gibi temsili bir fiyattan veriyor. Bozulmuş çıkarsa da iade edebileceğimizi söylüyor. Sevinçle kutuya doldurup eve gidiyoruz.
Bazılarının aroması maalesef ki kaçmış ama yenilmeyecek durumda değil. Kesinlikle hala güzel. Benzeri durumu bir kaç kez daha yaşadık. Maalesef bu ürüne burada pek talep yok, yakında satılamayacak olması tehlikesiyle karşı karşıya.

Ürün aynı zamanda Södermalm’da bulunan Good Store vegan shop’da da bulunabilir. Fiyat olarak çok değişken olabiliyor. 49-65kr aralıklarında rastlanabilir.

Gondino’nun toz şeklinde satılan bir de parmesanı bulunuyor. Kullanımı pratik ve gerçek parmesanı aratmayacak lezzette. Ağırlıklı raw vegan beslenmeye geçmeden önce dolaptan uzun süre eksik etmediğimiz bir üründü. Özellikle makarnaya çok yakışıyor.

Alternatif olarak Violife parmesan da tercih edilebilir, tam olarak aynı olmasa da birbirlerine benzer tatları var.

Violife parmesan’ın içeriği:
İçme Suyu, Patates ve Pirinç Nişastası, Gıda Nişastası Modifiye (Patates), Hindistan Cevizi Yağı, Tuz (Deniz Tuzu), Pirinç Proteini, Parmezan Lezzeti (Vegan Kaynakları), Zeytin Ekstresi, Beta Karoten (Renk), B12 Vitamini.

Burada en çok merak edilen soru bir çok vegan peynirin içerik kısmında yer alan “vegan aroma” ibaresi. Ne olduğu açıkça belirtilmeden aroma şeklinde ismi geçiriliyor.
Genellikle Acacia ağacı ekstratından yapılan, bir çok işlem ve fermentasyona maruz kalan bir aroma. Farklı aromalar da kullanılmakla birlikte akasya çok yaygın tercih ediliyor. Aromaları satan bir çok mağaza yurtdışında mevcut. Vegan gastronomy bunlardan biri.

Şu an ithalat şartları her ne kadar zorlaşmış olsa da sık sık ithalatçı arkadaşlardan ürün önerisi talebi alıyoruz. Dileriz bir gün Gondino’yu Türkiye’de bulmamız mümkün olur ya da üreticilerimiz bu kadar başarılı bir ürün ortaya çıkarır.

No Comments

Leave a Reply