Pişirme

Ispanaklı Tortilla Ekmeği

Malzemeler:

300 gr. organik taze ıspanak yaprakları (Dondurulmuş ıspanağı da kullanabilirsiniz ya da 2-3 çorba kaşığı renk verene kadar ıspanak tozu ekleyebilirsiniz.)

1/4 su bardağı içme suyu,

2 su bardağı organik tam buğday unu ( ya da tercih ettiğiniz un çeşidi),

1/2 çay kaşığı himalayan tuzu

Yapılışı:

1. Ispanak yapraklarını suda iyice yıkayın ve yapışmaz bir tavaya yerleştirin orta-yüksek ateşte sıklıkla karıştırarak pişirin. Ispanak tamamen eriyene kadar 4-5 dakika pişirin.

2. Ardından ıspanağı mutfak robotuna yerleştirin, 1/4 bardak su ekleyin, püre elde edene kadar yüksek hızda karıştırın. (Ortalama 1 bardak ıspanak püresi elde etmelisiniz)

3. Unu ve deniz tuzunu büyük bir kapta birleştirin, üzerine ıspanak püresini ekleyin. Bir spatula kullanarak karışımı iyice karıştırın. Karışım çok ıslak veya yapışkan görünüyorsa, biraz fazla un ekleyebilir, eğer çok katıysa biraz daha su ekleyebilirsiniz.

4. Un ile düz bir yüzey çizin ve hamuru uzun bir mutfak tahtasına yerleştirin.

5. Hamuru 14-15 porsiyona bölün. Burrito ekmeğinizi daha büyük yapacaksanız daha az porsiyona bölün. Ellerinizi kullanarak kestiğiniz parçalara top şeklini verin.

6. Hamur toplarının yapışmaması için altına ve üstüne iyice un serpin  ve her biri bir inç kalınlığında 1/8 ile 1/16 arasında olana kadar merdaneyle açın.

7. Yapışmayan bir tavayı orta-yüksek ateşte ısıtın ve açılmış tortilla hamurunu tavaya koyun. Her iki taraftını 2-3 dakika kadar yüksek ateşte pişirin.

8. Yaklaşık bir dakika sonra tortillayı spatula ile ters çevirin – tortilin parlak yeşilinin daha koyu bir orman yeşili haline geleceğini ve pişmeye hazır olduğunda kabarcıkların oluşmaya başladığını fark edeceksiniz. Her bir pişmiş tortillayı üstüste bir sepete koyun ve yiyene kadar temiz bir mutfak bezi ile örtün. Havlu, pişmiş ekmeğin içindeki buharı soğurken yumuşak ve esnek tutar. Ertesi gün tüketeceğiniz zaman ekmek yumuşak değilse, sadece mikrodalgaya koyun ve 1 dakika ısıtın. Afiyet olsun.

No Comments

Leave a Reply