Yabani Otlar Rehberi

Istifno Nedir, Nasıl Yenir?

Türkiye’de İstifno, Yunanistan’da Stifno olarak bilinen bu bitki; Solanaceae – patates, domates ve patlıcan ailesinin önemli bir taksonu olan Solanums’a aittir. Latince, “Solanum nigrum”, İngilizce adı “black nightshade” olan bu bitkinin bazı kısımları (olgunlaşmamış meyveleri) zehirlidir.

Faydaları: Siyah nighthade mide tahrişi, kramplar, spazmlar ve ağrılar için kullanılmıştır. Bazı insanlar sedef hastalığı, hemoroid ve derin cilt enfeksiyonları adı verilen bir cilt rahatsızlığı için bu bitkiyi doğrudan cilde uygular.

Tadı nasıldır? Biraz acı hardal aromasına sahip Stifno’nun yaprakları limon, sarımsak, kabak ve domates ile birleştirildiğinde çok lezzetli olur. Özellikle Yunanistan’ın Girit adasında çok sık tüketilen Stifno, girit kabak ile (yuvarlak tıknaz yaz kabağı) kaynatılır ve üzerine domates sosu dökülerek yenir. Yapraklar ve kökleri ıspanakla aynı şekilde pişirilebilir.
Bitkinin olgun siyah meyveleri, meyan kökü ve kavun birleşimine benzer, tatlı ve tuzlu olarak tanımlanır.

Girit tarzı salata veya mücver yaparak stifno yemeyi çok seviyorum.

Basitçe 1 kucak dolusu stifno’nun yapraklarını ayıklayın ve yıkayın, 2 rendelenmiş kabak, büyük bir rendelenmiş soğan, tuz, nane, kırmızı biber ve 3 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu suya karıştırın. İhtiyacınız olursa çok az un ekleyebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmayın, aksi takdirde otun tadını gölgelendirir. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
Tavada zeytinyağında kızartın ve domates ile servis yapın. Tadını çıkarın!

No Comments

Leave a Reply