Gezi

Kopenhag Vegan Yeme -İçme Rehberi

2019 Ekim ayında Kopenhag’a tekrar bir seyahat gerçekleştirdim. Bu seferki uzun süreli bir iş gezisiydi. Fırsat buldukça yeni şeyler denemeye çalıştım. Bu yazıda iyi kötü deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Renkli yaprakların yerlerde uçuştuğu, havanın serin ama gezmeyi imkansız kılmayacak derecede yumuşak olduğu bana göre en güzel zaman sonbahar kopenhag için. Hava hissedilen 3-5 derece arasında oluyor ama öyle dayanılmaz bir soğuk değil.
Ekim ayında cadılar bayramı ayı boyunca masalsı bir yere dönüşüyor. Tren istasyonundan ilk çıktığınızda sizi Tivoli karşılıyor.

Burası aynı zamanda şehrin merkezinin başladığı yer. Hemen hemen heryer yürüme mesafesinde. Ancak köprüyü geçtiğinizde çok kültürlü bir mahalle olan Nørrebro sizi karşılıyor. Kimine göre ilgi çekici olabilirken, bana fazlasıyla orta doğu havasını verdi , pek temiz bulmadığım bölgelerden biri oldu. Indreby şehrin tam kalbi ve heryerin yürüme mesafesinde olduğu konaklamak için ideal bir alan. Diğer bölgelere göre fiyatları daha yüksek. Frederiksberg bölgesi fiyatların biraz daha makul olduğu ve fazla çeşidin yer aldığı, istanbul’da kadıköy bostancı arasını andıran bir bölge. Benim en sevdiğim bölgelerden biri oldu.
Seyahatimin bir bölümünde Indreby diğer kısmında Nørrebro bölgelerinde kaldım. Daha önceki seyahatlerimde hep Malmö’de kalıp Kopenhag’a günübirlik gitgel yapmıştım benim için daha keyifliydi. Uzun vadede kalacaklar için tabi çok mantıklı bir alternatif değil.

Kopenhag’da 7 eleven dükkanlarını hemen hemen adım başında görebilirsiniz. Buralarda hemen hızlıca alıp tüketebileceğiniz sandiviç, salata, kahve, kruvasan, raw ball, chia puding gibi bir çok vegan seçenek bulunuyor. Hatta bazılarında son kullanım tarihi son güne girenlerde %50 oranında indirimlere denk gelebilirsiniz.

Pancarlı seitanlı pembe wrap, benim havalimanına indiğimde hızlıca alıp ilk tattığım yemeklerden biriydi. Kendi yapıp alıştığım yemeklere kıyasla çok yavan ve lezzetsizdi. Ama aç kalındığında dünyanın en güzel yemeği. Hepsi o anki insanın ihtiyaçlarıyla ilgili aslında. Bu dürümü ilerki günlerde de uzun yol yürüyüp yemeğe fırsat bulamadığımda tekrar yedim ve çok güzel geldi 🙂
Tabi çok fazla yeni şey deneyip midemi bozduğumu da itiraf etmeliyim.

Tivoli bahçelerini soldan devam edip bitirdiğinizde Rådhuspladsen ( belediye meydanı ) sizi karşılıyor. Bu meydanda bir mola verip Starbucks’a göz atmıştım. Sandiviçten tatlılara, bitki bazlı sütlere kadar bir çok vegan çeşit var. Denediğim raw bar aşırı şekerli ve tansiyonumun çıktığını hissettim. Uzun süre raw vegan ağırlıklı beslendikten sonra seyahatte bunu biraz esnetmeye karar vermiştim. Kopenhag’da genel olarak ne yediysem midemi rahatsız ettiğini de söylemeliyim. Finlandiya’da olduğu gibi çok fazla yağlı ve şekerli ürün var.Buradan karşıya geçip yolu bitirdiğinizde Nørreport St.’a geliyorsunuz ve pek çok vegan mekan buraya yakın yerde kalıyor. Nehire doğru hemen solda Torvehallerne şehir pazarı yer alıyor. Burada gurme yiyecekler, afrika meyveleri, soğuk sıkım meyvesuyu dükkanları, tatlılar ve alışveriş mağazaları yer alıyor. Benim en sevdiğim yerlerden biri oldu. Özellikle burada bulunan Fresh Market Copenhagen bana adeta yenilendiğimi hissettirdi.
Meyvesuları üzerinde bazılarında adı yazmıyor. Rengi aynı olanların fiyatları farklı olabiliyor. Kasada hangisini aldığınızı söylemekte fayda var aksi halde farklı fiyat alabiliyorlar.

Danish Apples COLD PRESS Juice

Yine aynı bölgede Organic Boho yer alıyor. Mantra menüsünde bir çok sağlıklı vegan seçenek bulunuyor.

Afrika’dan gelen çeşitli tropik meyvelerin bulunduğu bir dükkan da yer alıyor. Meyveleri tattırarak satın alabiliyorsunuz. Burada çeşitli renklerde muzlar tattım, peynir tadına benzeyen çok farklı muzlar vardı. Yolunuz düşerse mutlaka tavsiye ederim.

Torvehallerne içindeki Banana ‘nın kapandığını öğrendim. Alternatif olarak Isa Bella adlı bir dondurmacı vardı, çok fazla vegan seçeneğe sahipti. Özellikle çilekli çok güzeldi.

Torvehallerne’den çıkıp biraz ilerlediğimde uzun zamandır uğramayı düşündüğüm Souls’a gittim. Kopenhag’da bir çok şubesi var, Torvehallerne ile arasında sadece bir kaç adım olan kolayıma geldiği için burayı tercih ettim.

Souls’da ilk beyond meat burgerimi tatmış oldum. Dokusu fazla ete benzediği için beni rahatsız etti. Tatlı patatesler yağı çekmiş ve çok ağırdı. Midemi rahatsız hissettiğimden yarısından fazlasını yiyemedim ve paket yaptırdım. Akşam otele gittiğimde iyi olup devam ederim düşüncesiyle ancak maalesef çöpe atmak durumunda kaldım.
Bazı şeyler gerçekten uzaktan güzel.

Souls’un hemen ilerisinde Nørrebro’ya bağlayan köprü yolunda Naturbageriet fırını bulunuyor. Başka benzer isimde şubesi de olan bu fırının sadece burada bulunan şubesi vegan ağırlıklı. Danimarka’nın bir çok hamurişi tatlısının vegan versiyonu mevcut. Şeker ve yağ oranı fazlalığı sebebiyle pek sağlıklı değiller ama komple vegan bir fırın görmek heyecan vericiydi.

Ertesi gün sabah Torvehallerne ‘ye uğrayıp meyvesuyu içtikten sonra Indreby bölgesinde kalan Simple Raw‘a gittim.
Midemi bozma endişesiyle küçük bir tempeh tabağı ve golden latte söyledim. Fıstık soslu nefis bir şeydi. En beğendiğim yerlerden biri oldu.

Magasin Du Nord, Indreby bölgesinde bulunan çok katlı bir alışveriş merkezi. İçerisinde bir çok restoran ve market de bulunuyor. Vegan seçenekler de oldukça fazla.

Nyhavn’dan dümdüz devam edip yolu bitirip köprüden karşıya geçtiğinizde sokak lezzetlerinin olduğu bir meydan sizi karşılıyor. Burada Kopenhag’ın son zamanlarda popüler yulaf lapası satan markası GRØD‘ un de bir şubesi bulunuyor, tüm ürünleri vegan olmamakla birlikte vegan seçenekleri mevcut.

Bir diğeri şehrin merkezinde ve Nørrebro’da. Oldukça kalabalık bir mekan. Trend yerleri sevenler için bir alternatif olabilir.

Kaldığım eve yakın olan Nørrebro’da konumlanmış Pow Vegan Pizzeria hem hamurlarının inceliği hem de kullandıkları sos ve sebze kombinasyonu dolayısıyla beni büyüledi. Çok lezzetli pizza yapıyorlar, dilim olarak da alabiliyorsunuz, fiyatları da çok uygun. İki kez gittim, üçüncü gittiğimde erken saat olduğundan kapalıydı 🙂 Öğlen açıyorlar. Nyhavn’a yakın Made In Italy adlı vegan bir pizzacı daha yer alıyor ancak hamurları oldukça kalın olduğundan yemeden çıktım. Kalın hamur sevenler için Made In Italy DK da tercih sebebi olabilir. Belli zamanlarda vegan peynir atölyeleri düzenliyorlar. Ayrıca en sevdiğim italyan menşeili Gondino marka peynirleri de dükkanlarında satıyorlar.


Kopenhag’daki en güzel marketlerden biri Irma, Superbrugsen ve Kvickly (coop). Netto, Rema1000, Lidl ve Fotex ise daha makul fiyatların olduğu ama düşük kalitede ürünlerin yer aldığı marketler. Tabi tüm ürünler değil, arada iyi şeyler de çıkabiliyor.

Spir Netto’nun sunduğu bir vegan yoğurt markası 2019’da pazara girdi. Oldukça lezzetli ve fiyatı uygun.

Helsam, health store’lardan biri, bir çok vegan ürüne sahip.

Joe & the Juice dünyadaki meyve suyu barları ve kafeler zinciri. Danimarka’da çok yaygın. 2019 itibariyle Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’da 300’den fazla yere sahiptir. 

Otelden çıkıp airbnb’den kiraladığım eve geçerken ev sahibi bu kafede bekledim. Sabah bir acai bowl ve latte aldım. Yediğim en kötü acai bowl ‘u sunan kafe. 95DKK tutarı kesinlikle haketmiyor. Karışım su içinde ve tatsızdı.

Frederiksberg bölgesinde bulunan alışveriş merkezinde de çok fazla vegan seçenek vardı. Hotel Chocolat markasının bir çok ürünleri vegan friendly ama lezzet olarak çok sıradan.

42 Raw ve Palaeo’da oturmadım, çok fazla şubesini gördüğüm, vegan seçenekleri fazla trend mekanlardan bazıları.

Nicecream Copenhagen, Nørrebro ‘nun girişinde kalan trend mekanlardan. Vegan dondurmalar satıyor.


Espresso house, diğer iskandinav ülkelerinde olduğu gibi Danimarka’da da pek çok şubesi bulunuyor. Vegan seçenekleri mevcut.

Plant Power Food CPH, MKC mezunlarından yaratıcı şef Neel’in açtığı bir mekan. Gitmeden önce beni en çok heyecanlandıran mekanlardan biriydi.
Sunumları çok güzel ama tabağın hepsini yemek mümkün değil. Gastronomik bir deneyim olarak görülmeli, bir kaç kişi beraber doymaya değil tadıma gitmek daha ideal.

Bir power bowl sipariş ettim, içerisinde 3 renk patates püresi bulunuyor, yeşillikler, avokado, karabuğday ( buckini) aktive ve dehidre edilmiş, kırmızı soğan turşusu ve dehidre krakerler. Bununla beraber cold press sebze suyu ve rice paper rolls sipariş ettim.

No Comments

Leave a Reply