Bilgi Kaynağı

Nasturtium Tohumdan Nasıl Yetiştirilir?

Nasturtium, hardal anımsatan bir aromaya sahip hafif biberli bir lezzet taşır. Ayrıca su teresine benzer lezzet profili nedeniyle Hint teresi olarak da bilinir.
Çiğ ve taze olarak hem yaprakları hem çiçekleri yenilebilen bu bitki minyatür lotus yaprağı şekilli yuvarlak ve koyu yeşil yaprakları ile dikildiği yere güzellik katar. Pek çok şef için tabak süslemesinde olmazsa olmazlardan biridir.

Günümüzde nasturtium ( latin yaprakları ve çiçekleri) bitkisini yaprak ya da çiçek olarak paketleyip satan firmalar var. Ancak bunlar saksıda kendi yetiştirdiğinizin tadını ve keyfini asla vermez. Eğer düzenli kullanıyorsanız kendi bitkinizi yetiştirmek istediğiniz zaman taze mahsül almanızı da sağlar.

Yıllık bir bitkidir. Her sene yenilemek için çiçek başlarında oluşan tohum keselerinden tohumlarını toplayabilirsiniz. Minik nohut iriliğindeki tohumları nemsiz rutubetsiz ve ışık almayan bir yerde ortalama 3-4 yıl dayanır.

Tohumlar bahar başından itibaren ekilebilir.

Tohumları 1 gece nemli bir tülbent arasında bekletin ve sabah erkenden nemli torf ile doldurduğunuz saksılarına dikip, çimlenme gerçekleşene kadar hergün düzenli sulayın.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta topraktır. Marketten aldığınız herhangi bir toprakla başlamayın. Yerli topraklarda özellikle çok fazla sinek ve böcek yumurtaları olabiliyor ve bitki çimlenir çimlenmez saksıyı sararak bitkinizi yiyebilir. Ayrıca bir çok ucuz torf suladıktan sonra çamur gibi olur ve çöker. Cocopeat perlit hazırlanmış kaliteli bir torf işinizi hızlandırır ve sağlıklı bir bitki yetiştirmenizi sağlar.

PH derecesi 6.5 -7.5 olan nemli torf gerektiren bir bitkidir.
Kullanacağınız torf içerisinde gübre bulunmuyor ise 1 lt su içerisine 3g NPK 15-15-15 +( 15 SO3 Kükürtlü) Kompoze Taban Gübresi karışımından ekleyerek toprağa fısfıs ile 15 günde bir eklemek bitkinin gelişimi için faydalı olur.

NPK gübrenin içerisinde;

• %15 Azot (N)
• %15 Fosfor (P2O5)
• %15 Potasyum (K2O)
• %15 Kükürt (SO3)

bulunur ve herhangi bir hayvansal içermez.

Çimlenme ortalama 14-22 derece aralığındaki sıcaklıkta 3-4 haftada gerçekleşir. Haziran sonunda ekimden 3-4 gün sonra bile ilk çimlenmeyi görmeye başlayabilirsiniz.

Mutlaka şaşırtma yapılmalıdır. Şaşırtma 20 gün sonra filizler mevcut saksıdan çıkarılarak daha büyük bir saksıya yeni toprakla dikilerek yapılmalıdır.

Fazla verimli ve gübreli topraklarda yeşil yapraklar aşırı büyüme yapar adeta dolma yaprağı büyüklüğünü alabilir ve çiçeklenme az olur. Bu yüzden gübrede aşırıya kaçmadan düzenli sulamaya dikkat edilmelidir.

Yazı tamamen kendi deneyimlerimizden yola çıkarak hazırlanmıştır. Yetiştirme süresi, kullandığınız toprak kalitesi ve yaşadığınız iklime bağlı değişkenlik gösterebilir.

No Comments

Leave a Reply