Yabani Otlar Rehberi

Sirken Otu Nedir, Nasıl Yenir?

Chenopodium album, lamb’s quarter leaves, pigweed adlarıyla bilinen Sirken otu, Chenopodiaceae (Goosefoot family) ailesinin bir üyesidir.
3 metreye kadar büyüyebilir ancak genellikle 1cm civarında daha küçüktür. Bu eşsiz bitki, toprak durumu ne olursa olsun hızla yayılma eğilimindedir, kolay yetişir. Nereye bir küçük tutam düşse, orada su varsa mutlaka yetişecektir.

Yapraklar üstte açık yeşil ve altında beyazımsı, kenarlar boyunca bazı dişler kaz ayağı şeklinde veya elmas şeklindedir.

Sirken otu bahçelerde, akarsulara, nehirlere, orman açıklıklarına, tarlalara, atık yerlere ve bozuk topraklara ortak bir ot olarak gelişir. Çok dayanıklıdır ve Kanada ve ABD’de birçok bölgede yetişir.
Güney Amerika, Orta Amerika, Afrika, Orta Doğu, Avrupa, birçok Asya ülkesinde (Hindistan’da çok yaygın), Avustralya ve Yeni Zelanda’da da bulunur. 

Tohumlardaki saponinler potansiyel olarak toksiktir ve fazla tüketilmemelidir. Yaprakları biraz oksalik asit içerir, bu nedenle bu çiğ yerken okuduğum kaynaklarda çok küçük miktarlar öneriyorlar.
Bitkiyi fazla öldürmeden pişirmek bu asidi uzaklaştırır. Salatalarda yenebilir veya smoothie ve meyve sularına eklenebilir. Buharda pişirerek çorbalara eklenebilir, tavada sote edilebilir. Ispanağın yerine her şekilde kullanılabilir.

Her yaprak üzerinde bulunan beyazımsı toz, topraktaki mineral tuzlardan oluşur ve mineral bakımından zengin değerinin bir göstergesidir.

Bahar ayında ortaya çıkan bu bitkinin küçük yapraklıları en lezzetlisidir. Yaz ortasına gelince ısıyla beraber yapraklarının tadı acılaşmaya başlar.

Sirken otu ıspanak gibi bir tada sahiptir, ancak daha derin bir yeşil lezzet ve çok daha fazla mineral içerir. 

Kurutmak ya da dondurmak bu besleyici bitkiyi kış boyunca yemeklerinize eklemenin bir yoludur.

No Comments

Leave a Reply