Bilgi Kaynağı, Tatlılar

Soğuk Sıkım Keçiboynuzu Özü ve Kullanım Alanları

Keçiboynuzu nedir?
Keçiboynuzu ağacı – Ceratonia siliqua, posa ve tohum taşıyan koyu kahverengi, bezelyeyi andıran görüntüye sahip bir meyvedir. Keçiboynuzu diğer bilinen ismiyle harnup, çikolatanın tatlı ve sağlıklı bir alternatifidir. Sağlık yararları için kullanmak eski Yunanistan’a 4.000 yıl kadar dayanmaktadır.

Keçiboynuzu meyve formunda, toz olarak, şurup ya da pekmez olarak, soğuk sıkım öz olarak ya da supplement olarak bugün Türkiye’de pek çok yerde görülebilir.

En sağlıklı olanı düşük ısı görmüş soğuk sıkım keçiboynuzu özü.

Keçiboynuzu pekmezinin aksine özü kaynamaz. Düşük ısıda ve vakum altında fazla suyu uçurularak üretilir.

Soğuk sıkım olması raw olduğu anlamına mı geliyor?

Bu raw kavramını nasıl değerlendirdiğinizle ilgili. Tüm agave şurupları raw değildir. Ülkemizde satışı olan bir çok agave şurubunda raw ibaresi yer almazken Avrupa’da satılan agave şuruplarında raw olarak ayrılıyor. Raw olan hiç işlem görmemiş değil, daha düşük ısı gördüğü anlamına geliyor. Pek çoğu 46 C ısıyı geçmeyecek şekilde üretilmeye özen gösteriliyor. Böylelikle ürün besin değerlerini olabildiğince koruyor.

Çiğ olarak satın aldığınız kajuların bile aslında tamamen raw olmasının mümkün olmadığı, kabuklarının açılması ve toksik maddenin yok edilmesi için ısıya maruz kaldıklarını biraz araştırma yaparak görebilirsiniz. Kakaoların fermentasyon aşaması da buna örnek verilebilir.

Burada baz alınan ürünün kabuğundan çıkarken yapılan işlemin arından öze ulaşıldığında tekrar yüksek bir ısıya maruz kalmamış olması olduğunu söyleyebiliriz.

Keçiboynuzu nasıl kullanılır?
Sevdiğiniz tatlılara kakao alternatifi olarak keçiboynuzu tozu ekleyebilir, sıvı şeker alternatifi olarak keçiboynuzu özünü kullanabilirsiniz .
Özellikle yüksek fruktoz içeren Agave yerine soğuk sıkım keçiboynuzu özü kullanmak harika bir alternatiftir.

Raw vegan pastacılıkta bir çok tarif raw olması sebebiyle agave kullanımını çağırır. Dünyada bu konuyla yakından ilgilenenlere baktığımızda agavenin yüksek fruktoz içermesinden dolayı stevia, xylitol, akçaağaç gibi alternatifleri ağırlıklı kullanmaya başladıklarını gördük.
Xylitol, stevia ya da eritritol tatlılarda tam bir performans sağlamıyor. Maple (akçaağaç) şurubu ise agaveye kıyasla daha sağlıklı bir alternatif görünüyor. Ürünün Canada’dan ithal olması, gerçek akçaağaç’ın çok pahalı olması ve iyi bir kalitenin ülkemizde yer almaması bu ürünü düzenli kullanmayı imkansız kılıyor.

Akçaağaç raw olarak değerlendirilmez. Ancak düşük ısıda üretim yapılan güvenli kaynaklar vardır ve dünyanın bir çok yerinde raw pasta şefleri tarafından kabul görüyor.

Keçiboynuzuna geri dönersek ülkemizde yer alan gerçek bir şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Soğuk sıkım keçiboynuzu özü hem raw tatlılarda hem de aklınıza gelebilecek çikolata ya da hurma şurubunun kullanıldığı bir çok tatlıda güvenle ve lezzetle kullanabilirsiniz.

Dünyada keçiboynuzu tozu yaygın olsa da öz olarak bulunması pek kolay değil. Henüz bilinmeyen bu harika ürünün önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacağını ve diğer sıvı tatlandırıcıların yerini alacağını öngörüyoruz. Ülkemizde böyle bir cevher varken ithal ürüne bağımlı kalmak yerine elimizdekilerin kıymetini bilmek gelecek için de önemli bir sorumluluktur.

Hangi keçiboynuzu?

Ülkemizde GEKOO markasının organik soğuk sıkım keçiboynuzu özü ve keçiboynuzu tozu kalite olarak çok üstün. Ayrıca markanın organik bebek ürünleri, bakliyatları, tahini, domates salçası gibi ürünleri de bulunuyor.

Güvenle Gekoo ürünlerini satın alabilir çocuklarınıza yedirebilirsiniz.

Markanın ortaya çıkış hikayesine yakın bir bakış:

“Çocuğumuz doğduktan sonra aslında büyük bir mücadelenin içerisinde olduğumuzu anladık. Oğlumuzun beslenmesinden temizliğine, giysilerinden oyuncaklarına kadar en sağlıklı ve güvenilir ürünlere ulaşmamız yeterli değil ayrıca onu korumak tüm yakın çevremizi, okulları da ikna etmemiz gerekiyordu. Bizim gibi ekolojik düşünen bir çok anne-babanın da olduğunu gördük.

Çocuklarımızın geleceği için bundan daha fazlasını yapmalıydık. Doğayı ve tüm canlı yaşamı tehdit eden dev gibi bir endüstriyel sistemin karşısına bilimsel düşünce, etik değerler, adil paylaşıma inancımızı simgeleyen tertemiz ekolojik ürünlerle dikilmemiz ve gezegeni kurtarmamız gerekiyordu. Böylece, GekoO ortaya çıktı. “

Özlem Atabaş – Biyolog, GekoO’nun Kurucusu


Keçiboynuzunu çikolataya harika bir alternatif yapan nedenler:

yüksek lif içerir
antioksidan kaynağıdır
düşük miktarda yağ ve şeker içerir
kafein içermez
gluten içermez
kakaoya göre iki kat daha fazla kalsiyum içerir
hayvansal sütün 3 katı oranında kalsiyum içerdiği yapılan araştırmalarla onaylanmıştır
migren tetikleyici bir bileşik içermez
keçiboynuzu özü kalsiyum oranı 1370mg/kg (Gekoo’dan aldığımız bilgiye göre)
Keçiboynuzu B-2 , B-3, B-6 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum, selenyum, çinko içerir.

Çikolatayla keçiboynuzunu 1’e 1 oranında değiştirebilirsiniz.

Gurmevegan’ın keçiboynuzlu sağlıklı nutella alternatifi:

1 bardak organik soğuk sıkım Gekoo keçiboynuzu özü – (pekmez değil soğuk sıkım olmasına özen gösterin)
1/3 bardak fındık ezmesi ya da Gekoo organik tahin ( ikisinden birini kullanın, tahin bizim favorimiz ama her ikisiyle de keçiboynuzu birleştiğinde harika sonuç çıkıyor.)
2 çorba kaşığı Gekoo organik keçiboynuzu tozu ( alternatif ham kakao da kullanılabilir.)

Oda sıcaklığında olan tüm malzemeleri blenderdan geçirerek bir kavanoza aktarın. Buzdolabında bir iki saat koyulaşmasını bekleyin. Ardından ister kaşıkla ister ekmek ya da krakerin üzerine sürerek tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlılar için harika bir dolgu. Kruvasan içerisinde kullanılabilir, raw brownie yapımında hurma yerine kullanılabilir.
Afiyet olsun!

No Comments

Leave a Reply