Bilgi Kaynağı

Yosa’nın Yulaf Tofusu

Yosa, 20 yıl önce Merja Scharlin adında girişimci ve yenilikçi bir Finli kadın tarafından kuruldu. Merja, 1990’lı yıllarda Finlandiya’daki nordik yulaflardan fermente yulaf ürün kategorisi oluşturdu.
Ve şimdi Yosa Yulaf Blokları veya İsveç’te adı geçtiği gibi “Yosa Havrebit” olarak Hemköp, Coop ve Willys gibi mağazalarda mevcuttur.
İskandinav yulafının benzersiz iklim ve başka hiçbir yerde çoğaltılamayan büyüme koşulları nedeniyle en yüksek kalitede olduğu bilinmektedir. İskandinav ülkelerinde 60. yarımkürenin üzerindeki büyüme mevsimi çok kısa ama oldukça yoğun. Yulaf Mayıs ayında ekilir ve Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilir. Yüksek miktarda ışık, gece yarısı güneşi, İskandinav büyüme koşullarını gerçekten olağanüstü kılar. Kış aylarında toprak tamamen donar, bu İskandinav toprağının saf olmasının ve doğanın temiz olmasının nedenlerinden biridir.
Bitki bazlı bir diyetin, örneğin sera gazı emisyonlarını ve üretimde kullanılan suyu azaltmaya yardımcı olduğu için gezegenimizin geleceği üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bitki tabanlı kategorinin gelişimini desteklemenin yanı sıra Fazer, sürdürülebilir çiftçiliği aktif olarak geliştirmek istiyor. Fazer Sürdürülebilir Tahıl Yetiştirme İlkeleri, çiftçilikle birlikte iyi verimi korurken tarımda kimyasal kullanımını azaltmak için geliştirilmiştir. İlkeleri besin maddelerini, ekinler tarafından kullanılabilecekleri alanlarda ve su sistemlerinden uzak tutmayı amaçlayan 10 önlemden oluşur. Amaç ötrofikasyonu azaltmak, biyolojik çeşitliliği korumak ve kimyasalların kullanımını en aza indirmektir.

Bugün Yosa’nın yulaf tofusunu denedim, tadını anlamak için herhangi bir sos ya da baharat katmadım. Soya tofusuna kıyasla oldukça hafif ve lezzetli. Daha fazla yemek istedim.
Yenilikçi ürünler görmek heyecan verici. Umuyorum başka ülkelerde de bu tarz girişimler hızlanır. Soya alerjisi olanlar için ya da endişesi olanlar için harika bir alternatif.

No Comments

Leave a Reply