Defne Yapraklarının Şifa Amaçlı Kullanımı

Defne yaprağı ağacı, 12 metreye kadar yükselen yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Büyüme oranları çok yavaştır. Olgun defne yaprağının yaklaşık 5-6 cm genişliğinde ve 10 cm uzunluğunda olduğunu söyleyebiliriz.

Kurutulmuş ya da taze olan yaprak ve defne yaprağı ağacının meyvesi, tıbbi amaçlar ve yemek pişirmek için kullanılabiliyor.

Defne yaprakları A, C, magnezyum, kalsiyum, manganez, potasyum ve demir vitaminleri içerir.

Yüzyıllar önce, eski Yunanlılar tarafından defne yaprakları değerli ve tıbbi bir bitki olarak olarak kabul edilmiştir ve yaprakları çok farklı şekillerde kullanılmıştır.

 


Photo: Shutter Stock

Günümüzde insanlar genellikle yiyeceklerine aroma vermek için kullanıyorlar.

Defne yaprakları yakılarak solunduğunda, vücudu ve zihni sakinleştiren linalool adı veren bir kimyasal salgılar. Linaloolun anksiyeteyi azalttığı bilinmektedir.

Bu yaprakların bir başka faydası, özellikle eklemlerimizdeki iltihabı azaltmasıdır.

Bu iyileştirici etki, defne yapraklarında bulunan kimyasal eugenolden gelir. Eugenol ayrıca antioksidan içerir. Yani yaprakları yakmak bağışıklık sistemimizi artırmaya yardımcı olabilir.

Bunların yanı sıra, antioksidan ve anti inflamatuar özellikler, Tip 2 diyabetin bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sonuçları görmek için günde 3 gram defne yaprağı tüketmek gerekir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir çalışmada kanıtlanmıştır.

Benzer çalışma Pakistan’da İnsan Beslenmesi Departmanı tarafından da yapılmıştır. Sonuç olarak defne yaprağının kullanılması kardiyovasküler hastalık ve Tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Defne yaprakları ayrıca, yorgunluk hissi veren ve hoş bir enerji artışı sağlayan pinene, cineol ve elemicin gibi kimyasalları da içerir. Yaprakların dumanı ile olumlu etki yaratmak mümkündür.

Onları yakarak dumanını evinizde kullanmak, sizi daha yüksek ve uyanık bir halde getirir ve daha fazla farkındalık kazanmanıza yardımcı olur.

Defne yaprakları yüzyıllardır bu şekilde manevi özellikleri olan tapınaklarda kullanılmıştır.

No Comments

Leave a Reply