Kolay Soya Sosu Rehberi

Soya sosu, soya fasulyesi, buğday, su ve tuzdan yapılan bir karışımdır.

Japon soya sosu ve Çin soya sosu birbirinden farklı olduğunu biliyor musunuz?. Ancak tariflerde sadece soya sosu yazıldığını ve ayrıntılı olarak verilmediğini görebilirsiniz.

Doğal olarak pişirilmiş soya sosu, aylarca veya daha uzun süre fermente edilir, ancak demlenmemiş soya sosu fazlasıyla tuzludur ve sadece bir iki gün içinde hızlı bir şekilde üretilir; bir hidrolize soya proteini, mısır şurubu ve karamel gibi tatlandırıcılar içerir.

Çin ve Japon

Bugün pazarlarda satılan soya sosları, japon veya çin menşeli.

Japon soya sosu kavrulmuş buğdayla demleniyor.

Çin soya sosu, buğday unu ile kaynatılır ve genellikle suni şeker içerir.

Bu farklılıklar soya sosu için tatlı veya tuzlu bir sonuç veren demleme stilindendir.

Japon soya sosu daha tatlı bir acılığa sahip, Çin daha tuzludur.

Koyu & Açık Renk

Renginin koyuluğu büyük oranda fermentenin uzunluğuna bağlıdır.

Pekmez gibi bir madde eklendiğinde  soya sosunun kıvamı koyulaşır. Uzun süre bu şekilde fermente edilir. Koyu renkli soslarda soya sosunda şeker ve tuz tadı daha fazladır.

Açık renk soya sosu önce preslenerek elde edilir. Çin mutfağında çok yaygındır, oldukça tuzludur.

Kimyasalları veya koruyucuları olabildiğince uzak tutun ve satın almadan önce malzemeleri inceleyin.

Tamari

Tamari bir çeşit glütensiz soya sosudur, soya fasulyesi, alkol, su ve tuz temel malzemeleridir. “Yapışkan protein” olarak adlandırılan gluten içermez, klasik soya sosunda olduğu gibi fermantasyon işlemi tamamen doğaldır ve orijinal soya sosu ile tat ve çok yönlüdür. Kullanım açısından pişman etmez.

Worcestershire

Worchestershire sosu, soya fasulyesi püresi, buğday, enzimler, sirke, bir çok baharat ve tuzdan yapılır ve yaklaşık 6-7 ay boyunca fermente edildir. Hem tuzlu hem tatlı bir tada sahiptir.

Soya sosu, çok tuzlu bir tada sahip daha tek boyutludur, tofu, sushi, tavada kızartma tarifleri ile iyi eşleşiyor. Worcestershire sosu çok daha karmaşık bir lezzete sahiptir, daha uzun süre fermente edilir ve özellikle mantar, seitan, sebzeli burger ve çok daha fazlasına enfes aroma katar.

No Comments

Leave a Reply