Vegan Balık Tatları için İpuçları

Sevdiğimiz yiyeceklerin çoğunun etle ilgili olmadığını farkında mısınız?
Aslında hepsi onlara eklediğimiz baharatlar ve lezzetlerle ilgilidir. Vegan “balık” tabaklarını hazırlarken, size denizi anımsatan tadı almak önemlidir.

Vegan olmadan önce deniz mahsulleri yerdim. Aslında, deniz ürünleri yediğim tek hayvansal yiyecekti diyebilirim.
Şimdi hiçbir tür hayvansal ürün yemeyi özlemiyorum. Ama yine de, birçok insana lezzetli bir deniz tadı sunmak yararlı olabilir – özellikle hala vegan olmaya çalışan insanlar için.

Dün bazı deniz ürünleri yemeklerini veganlaştırmaya karar verdim. Neyse ki eski favori tarifleri veganlaştırmak benim uzmanlık alanım. Balık olmadan denizden tatların nasıl elde edileceğini anlamak uzun sürmedi. Eğer deniz ürünlerini özlüyorsanız, bu tatları tekrar yiyebilir ve balıkları ait oldukları denizde bırakabilirsiniz.

Herhangi bir yemeği veganlaştırmaya karar verdiğinizde, bıraktığınız hayvansal ürün için geçerli olan doğru içeriği kullanmak çok önemlidir. Bu makalede, bunları sizin için anlaşılır hale getirmeye çalışacağım.

Eğer çiğnenebilir bir doku oluşturmak istiyorsanız, tempeh kullanın. Tempeh çıtır bir vegan balık, ahtapot veya yengeç için mükemmeldir.

Vegan ton balığı salatası gibi yumuşak bir doku arıyorsanız nohut iyidir.

Daha pürüzsüz ama sağlam bir dokuya ihtiyacınız varsa, preslenmiş tofu iyi işlev görür. Vegan karidesler için istiridye mantarları, jack meyvesi, kereviz ya da palmiye kalplerini kullanabilirsiniz.

Çoğu restoranın balıklarda defne baharatı kullandığını biliyor musunuz? Bu, aslında, baharatsız balıkların tadı olmadığı  anlamına gelir.

Eski defne baharatı nedir?
“Deniz mahsulleri yemeklerinde yaygın olarak kullanılan kereviz tuzu, kırmızı biber ve kırmızı ve siyah biberler de dahil olmak üzere otlar ve baharatların lezzetli karışımı. “(Kaynak: wikipedia)

Kelp pullarını, dulce pullarını veya ufalanmış deniz yosunu parçalarını ekleyerek okyanusun tadını veren deniz yosunu ekleyebilirsiniz. Limon suyu ve besin mayası, ister yemeğin içinde olsun, isterse sonradan eklenmiş olsun, birçok deniz mahsulü yemeklerinin tadını hatırlatıyor. Bunların yanı sıra, dereotu ve hardal tohumu, enginar kalbi, kereviz tohumu gibi diğer baharatlar da sıklıkla yemek tariflerinde kullanılabilir.

No Comments

Leave a Reply