Adaçayının Tıbbi Kullanımı

Adaçayı insan sağlığı üzerinde oldukça etkili bir bitkidir.
Bilindiği gibi, adaçayı sindirmeye yardımcı olur, krampları giderir, ishali azaltır, balgamı kurutur, soğuk algınlığıyla savaşır, iltihap ve şişliği azaltır, kesik ve yanıklar için bir merhem görevi görür ve bakterileri öldürür.

Yüzyıllar önce, kızılderili kabilelerin adaçayını şifa amacıyla ve evleri temizlemek gibi birçok amaç için kullandıkları biliniyordu. Yanan adaçayı yapraklarından çıkan duman kişinin sezgisini arttırır.

Tütsülendiğinde, beyaz yonca, bear berry yaprakları ve sığır kuyruğu gibi diğer bitkiler ile karıştırılabilir.

Günümüzde adaçayı genellikle denge ve iç huzur arayanlar için yapılan törenlerde kullanılmaktadır. Bu törenler, endişelerini gidermek, zihinlerini açmak, olumsuz düşüncelerini ve duygularını temizlemek, bedeni evrenle uyumlaştırmak ve stres atmak isteyen hemen hemen herkes tarafından yapılabilir.

Bir insanın kişisel bir güçlükle yüz yüze geldiği durumlarda, çoğunlukla büyük bir geçişten önce, yeni bir işe başlarken, yeni bir bebek sahibi olurken ya da büyük bir duygusal zorluğun ardından olumsuz duyguların yükseldiği zaman kullanılır. Bir anlamda, bir kişi “dengeden” çıktığında diyebiliriz.

Adaçayı sadece zihni ve bedeni saflaştırmak için değil, aynı zamanda başka güçlü iyileştirici özellikleri için de kullanılır.. Ayrıca antiseptik ve doğal bir deodorant olarak çalışır.

Banyo Suyu: İki adaçayı yaprağı bir gecede soğuk suda tutulur. Ertesi gün ısıtılır ve 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Adaçayı Sirkesi: Geniş ağızlı bir şişe adaçayı çiçeği ile doldurulur, doğal üzüm şurubu çiçeklerin üstüne eklenir ve şişe gün içinde titreyen ve süzülen 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda tutulur.

Deodorant:
Malzemeler: Yarım bardak elma suyu, 1 çay kaşığı adaçayı yağı, 1dsp lavanta yağı, 3 yemek kaşığı maden suyu.

Yöntem: Tüm malzemeleri bir cam kapta birleştirin ve iyice karıştırın. Daha sonra temizlenmiş parfüm şişesi içine karışımı dökün. Kullanıma hazır!

No Comments

Leave a Reply