Defne Yaprakları Evde Nasıl Kurutulur?

Taze defne yapraklarının daha hafif, daha çiçeksi bir tadı vardır ve buzdolabında haftalarca saklanabilirler. İhtiyacınız olandan daha fazla yaprak varsa, onları kurutmak iyi bir yol.

Hava ile kurutma yöntemi defne yapraklarının, kokulu ve lezzetli esansiyel yağlarını korumanın en iyi yoludur, ancak bu yaklaşık 15 gün sürer, süreyi kısaltmak için bir kurutucu kullanabilirsiniz.

Metodlar:

Kendi Halinde Açık Havada Kurutma:

Tüm defne yapraklarına dokunmayacak şekilde büyük bir fırın tepsisine bir kağıt havlu koyun.
Defne yapraklarını kağıt havlulara yayın. Yaprakları üst üste koymayın, eşit şekilde kurumasını sağlamak için kendi alanlarına sahip olmalarını sağlayın. Çok fazla defne yaprağı varsa, başka bir fırın tepsisi daha kullanın.
Defne yapraklarını diğer bitkilerle karıştırmayın, çünkü farklı kuruma süreleri olacaktır.
Fırın tepsisini bol miktarda havalandırması olan sıcak ve kuru bir odaya yerleştirin. Yaprakların doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun çünkü yaprakların solmasına ve kahverengileşmesine neden olur.
Dolaylı güneş ışığı iyidir, ancak ideal değildir.
1 hafta sonra yaprakları kontrol edin ve ters çevirin. Yaprakları çevirmek her birinin eşit ve aynı hızda kurumasını sağlayacaktır.
1 hafta daha kurumasını bekleyin. Yapraklarda kalan nem olup olmadığına dikkat edin. Hala lekelerde koyu yeşil veya yumuşaksa, kuruması için 3 ila 4 gün veya 1 tam hafta gerekebilir.
Yaprakların bir kısmı zaten kuruysa, kuruyanları çıkarın ve hava geçirmez bir kapta saklayın.
Yaprakları saplardan ayırın ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Sapı atın ve tüm yaprakları plastik bir fermuarlı torbada veya hava geçirmez bir kapta saklayın. Düzgün saklandığında, kurutulmuş defne yaprakları 1 yıla kadar tazeliğini korur.

Dehidratörde Kurutma:

Defne yapraklarını serin ve yumuşak bir su altında durulayın. Toz ve döküntüleri temizlemek için yapraklara hafifçe masaj yaptıktan sonra mümkün olduğunca fazla suyu akıtın ve bir kağıt havluyla kurulayın. Ayrıca yaprakları bir süzgeç ve kase içinde koyarak da bekletip temizleyebilirsiniz.
Kurutucuya koymadan önce yaklaşık 1 ila 2 saat tamamen kurumasını bekleyin.
Kurutucunuzu 42 ° C’ye ayarlayın.
Kurutucu tepsilerdeki bitkileri tek bir kat halinde düzenleyin. Düzgün kurumayı önlemek için bitkilerin herhangi bir şekilde temas etmediğinden veya üst üste gelmediğinden emin olun. Kurutucunuzun birden fazla rafı varsa, gerekirse ikinci bir kurutucu tepsisi kullanın.
Yaprakların 1 ila 4 saat kurumasını bekleyin, her saat kontrol edin. Defne yapraklarının kurutucusuna ve havadaki nem seviyesine bağlı olarak kuruması 1 ila 4 saat sürebilir. 1 saat sonra kırılgan ve gevrek değilse, tekrar kontrol etmeden önce 30 dakika ila bir saat daha bırakın.
Önerilen kurutma sürelerini sağlayıp sağlamadığını öğrenmek için dehidratörünüzle birlikte verilen talimat kitapçığına başvurun.
Kurutulmuş yaprakları kurutucudan çıkarın ve soğumaya bırakın. Kıvrılmaya veya parçalanmaya başladıklarında ve sapların ayrılmaya başladığında kurumayı tamamladıklarını bileceksiniz. Tepsiyi mutfak tezgahının üzerinde 1 saat soğumaya bırakın.
Kurutulmuş bitkileri soğurken doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
Sapları çıkarın ve kurutulmuş yaprakları hava geçirmez bir torbada veya kapta saklayın.

Defne Yaprakları Kurutulduktan Sonra
Ben dehydratorde kuruttum. Tercihinize göre kurutup uzun vadede kavanozlarla saklayabilirsiniz.
Taze defne yaprağı Kurutmadan Önce

Kurutucu Önerisi: