Kuru Saçlar için Hindistan Cevizli Doğal Şampuan

Sabun ve şampuan yapımını araştırdığınızda ilk karşınıza çıkacak olan şey kostiktir. Kostik üretim aşamasında yağlarla tepkimeye girerek sabunu oluşturur, buna kastil sabun adı verilir.
Bir çok tarifte kastil sabun eritilerek şampuanın içine dahil ediliyor.
Kastilin doğal bir temizleyici olduğu söylense de, yapılışı aşamasında eldiven maske kullanımı gibi uyarıların olması beni kostikten uzaklaştırdı.

Blogumda DIY sekmesini açarken hedefim fazla efor sarfetmeden kolay bulunabilen ve yenilebilir kişisel bakım ürünleri tarifleri yaratmaktı. Tabağımızda olmayan hiçbirşeyi bakım amaçlı da kullanmayı tercih etmiyorum.
Bu nedenle kostik kullanmadan denediğim ve iyi sonuç aldığım pratik şampuan tariflerimi paylaşmaya karar verdim.

(Yanlış anlaşılmasın; burada kastil sabunun zararlı olduğuna dair bir bilgi vermiyorum aksine doğal zeytinyağlı kastil sabunun yararlarına dair bir çok makaleye rastlayabilir, biraz araştırdığınızda marketlerde zararlı kimyasal içermeyen doğal bir kastil sabunu bulmanın ne kadar zor olduğunu görebilirsiniz.)

Ev yapımı kastilsiz şampuanlar diğerleri gibi köpürmeyebilir ancak bu temizlemediği anlamına gelmemektedir. Malzemeler ile oynayarak saçınıza en iyi gelen yağları seçebilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü çoğu ev yapımı saç şampuan tariflerinde popüler bir temel maddedir. Saç derisini temizler, pH’ı dengeler, besler ve nemlendirir, nemi saçta tutar, tahriş olmuş saç derisini sakinleştirir.

Bitkisel gliserin ise saçtan kirleri temizler, şampuanı koyulaştırır ve nemi saçlara hapseder.

Zeytinyağı, zarar görmüş saçlar için en iyi yağdır; antioksidan ve E vitamini açısından zengindir, kuru saçları nemlendirir.

Akçaağaç şurubu, kuru saça nemlendirme sağlayan doğal nemlendirici özelliklere sahiptir.  Şampuan harici maske olarak kendi başına uygulayarak da saçınızı nemlendirebilirsiniz.

Malzemeler:

200 ml. organik hindistan cevizi sütü,

2 çorba kaşığı bitkisel gliserin,

1 çorba kaşığı akçaağaç şurubu,

2 çorba kaşığı organik soğuk sıkım zeytinyağı,

5 drops lavender essential oil

Yapılışı:

Tüm malzemeleri blendera yerleştirin, yüksek hızda bir kaç dakika karıştırın. Bir şişeye boşaltın. Şampuanınınız hazır!

Dolapta 3 güne kadar saklayabilirsiniz. En iyi yöntem kullanılacağı zaman hazırlamak ve 2 gün içinde tüketmeye özen göstermektir.

No Comments

Leave a Reply